NAJPOPULARNIEJSZE TECHNIKI SPAWALNICTWA

Spawanie to proces łączenia materiałów, który znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Istnieje wiele różnych technik spawalniczych, a każda z nich ma swoje własne zalety i wady. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych technik spawalniczych:

  • Spawanie łukiem krytym w osłonie gazów (MIG/MAG)
  • Spawanie łukiem krytym w osłonie gazów z użyciem elektrody wolframowej (TIG)
  • Spawanie łukiem krytym z otuloną elektrodą (MMA)
  • Spawanie laserowe (LW)

Spawanie łukiem krytym w osłonie gazów (MIG/MAG)

Spawanie łukiem krytym w osłonie gazów (MIG/MAG) jest jedną z najpopularniejszych technik spawalniczych. Jest wszechstronne i łatwe do nauczenia, co czyni je idealnym dla początkujących spawaczy. MIG/MAG wykorzystuje elektrodę drucianą, która jest podawana przez pistolet spawalniczy. Elektroda topi się, tworząc łuk elektryczny, który topi metaly bazowe i łączy je ze sobą.

Spawanie łukiem krytym w osłonie gazów z użyciem elektrody wolframowej (TIG)

Spawanie łukiem krytym w osłonie gazów z użyciem elektrody wolframowej (TIG) jest kolejną popularną techniką spawalniczą. Jest podobne do MIG/MAG, ale zamiast elektrody drutowej wykorzystuje elektrodę wolframową. TIG jest często używane do spawania cienkich metali, ponieważ zapewnia precyzyjną kontrolę nad spoiną.

Spawanie łukiem krytym z otuloną elektrodą (MMA)

Spawanie łukiem krytym z otuloną elektrodą (MMA) to jedna z najstarszych technik spawalniczych. Jest również znane jako spawanie elektrodą otuloną. MMA wykorzystuje elektrodę otuloną, która topi się, tworząc łuk elektryczny. Elektroda topi metaly bazowe i łączy je ze sobą.

Spawanie laserowe (LW)

Spawanie laserowe (LW) to zaawansowana technika spawalnicza, która wykorzystuje laser do topienia metali bazowych i łączenia ich ze sobą. LW jest precyzyjną i wydajną techniką, która jest często używana do spawania delikatnych i precyzyjnych komponentów.